پروانه الکترونیکی چیست؟

واردات کالا با علی والا، تلفن: 008613883921774 ( حسین جاوید )

برای واردات کالا با علی والا تماس بگیرید

تلفن چین ( حسین جاوید ) 008613883921774

برای ترخیص کالای خود از گمرکات کشور باید قوانین و مقررات آن را بدانید که بادقت و موبه‌مو انجام دهید. علاوه بر تشریفات گمرکی، ترخیص کالا و بازرسی کالاها توسط بازرسان و مأموران گمرک انجام می‌شود. یکی از مراحل ترخیص کالا دریافت پروانه الکترونیکی یا همان پروانه گمرکی کالاها است که از مهم‌ترین مدارک برای ترخیص کالا به‌حساب می‌آید.

پروانه الکترونیکی

پروانه الکترونیکی سند و یا مجوزی برای ترخیص کالا از انبارهای گمرک است. تایید الکترونیکی این مجوز از طریق سامانه تجارت مرزی انجام می‌شود. این پروانه گمرکی برای کالاهای صادراتی و وارداتی به‌صورت مجزا از یکدیگر صادر می‌شود.

برای واردات از چین با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

فهرست مطالب پروانه الکترونیکی:

 • هزینه های پرداختی پروانه الکترونیکی
 • پروانه سبز گمرکی
 • اطلاعات درج شده در برگ سبز گمرکی
 • استعلام الکترونیک پروانه گمرکی
 • نحوه استفاده از سایت استعلام الکترونیکی کالای گمرکی
 • نقش پروانه الکترونیکی در تسهیل فرایند امور گمرکی
 • پته گمرکی
 • کیف پول الکترونیکی گمرک
 • سخن پایانی

هزینه های پرداختی پروانه الکترونیکی

شرکت‌های حمل‌ونقل، سازمان‌های انبارداری و سازمان بنادر بابت خدماتی که به شرکت‌ها برای واردات و صادرات ارائه می‌دهند مبالغی را دریافت می‌کنند. این مبالغ برای واردکننده کالا جز هزینه‌های ترخیص به‌حساب می‌آید که شامل هزینه‌های انبارداری، استانداردسازی کالاها و تخلیه و بارگیری می‌باشد.

برای خرید از چین با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

هزینه های پرداختی پروانه الکترونیکی
هزینه های پرداختی پروانه الکترونیکی

پروانه سبز گمرکی

این پروانه که به برگ سبز نیز معروف است سندی است که پس از ارزیابی کالای وارد شده به گمرک درصورتی‌که مشکلی وجود نداشته باشد صادر می‌شود. به زبان ساده‌تر از هر سازمان واردکننده کالایی برای ترخیص خود باید یک سری مدارک گمرک را دهد. این مدارک شامل بیمه‌نامه فاکتور، خرید یا فروش، پکینگ کالا، بارنامه و غیره می‌باشد.

کارشناسان اداره گمرک بعد از بررسی این مدارک در رابطه مشکل برای ثبت کالای وارداتی را به بازرگان یا شرکت مربوطه ارائه می‌دهند. ساحل شرکت یا نماینده قانونی آن با دردست‌داشتن این برگ سبز می‌تواند برای ترخیص کالا از انبارهای گمرک در سراسر کشور اقدام کند. لازم است بدانید که بر روی پروانه سبز گمرکی کالا اطلاعات کالای شما مانند شماره انبارداری کالا، تعداد و نوع کالا، تاریخ خروج و ورود کالا از انبار و شماره ثبت کالا قرار دارد.

برای حمل خرده بار از چین با علی والا کلیک کنید.

اطلاعات درج شده در برگ سبز گمرکی

برخی اطلاعاتی که در قسمت قبل نیز به آنها اشاره کردیم در برگ سبز گمرکی باید درج شده باشد. در این قسمت به‌صورت کامل و مفصل به اطلاعات مندرج شده در برگ سبز گمرکی اشاره می‌کنیم.

 • نام کالا
 • نوع کالا
 • تعداد کالا
 • شماره سفارشات
 • وزن خالص هر کالا
 • وزن ناخالص هر کالا
 • شماره انبارداری کالا
 • شماره ۸ رقمی ثبت سفارش کالا
 • مشخصات شرکت واردکننده کالاها
 • مشخصات شرکت صادرکننده کالاها
 • تاریخ ورود وسایل نقلیه حمل‌کننده کالاهای مربوطه
 • تاریخ خروج وسایل نقلیه حمل‌کننده کالاهای مربوطه
 • هزینه کالاهای وارداتی و پرداختی به گمرک
 • شماره کوتاژ: کالاها هنگام ورود به مرز یک کشور، برای کنترل نگهداری با شماره‌هایی خاص شماره‌گذاری می‌شوند که به این شماره‌ها شماره کوتاژ گفته می‌شود.

برای حمل کالا از چین به ایران کلیک کنید.

استعلام الکترونیک پروانه گمرکی

برای استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی در پنجره تجارت فرامرزی با استفاده از رمز و شماره‌سریال اظهارنامه دسترسی شما به پرونده‌تان میسر می‌شود. شماره رسید دسترسی به پروانه و شماره‌سریال پروانه به‌صورت دو بارکد از رسید پروانه الکترونیکی شما برداشته می‌شود و پس از نمایش می‌توانید آن را پرینت بگیرید.

پروانه گمرکی دیگر به‌صورت کاغذی یا برگ صادر نمی‌شود و این باعث می‌شود تا سازمان‌ها بتوانند پروانه گمرکی خود را استعلام الکترونیکی بگیرند؛ بنابراین اطلاعات پروانه الکترونیکی از طریق اینترنت و یا پیامک قابل‌پیگیری است.

از سال ۹۴ به بعد دیگر در ایران پروانه گمرکی به‌صورت کاغذی صادر نمی‌شود و شما می‌توانید در سامانه epl که پنجره واحد تجارت فرامرزی است صفحه استعلام الکترونیکی پروانه‌های گمرکی را بازکرده و رسید کالای خود را دریافت یا صادر کنید.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین شرکت بازرگانی علی والا کلیک کنید.

استعلام الکترونیک پروانه گمرکی
استعلام الکترونیک پروانه گمرکی

یکی از اهداف مهم راه‌اندازی این سامانه هوشمند افزایش سرعت کار و حذف گردش کاغذ می‌باشد. این سامانه می‌تواند با استفاده از مدارک موردنیاز و رمز به‌راحتی پروانه گمرکی کارفرمایان را به‌صورت الکترونیکی استعلام نماید تا دیگر پروانه کاغذی صادر نشود. همچنین سازمان‌های هم‌جوار نیز می‌توانند پروانه‌های گمرکی را استعلام الکترونیکی کنند.

برای ترخیص کالا از چین با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

نحوه استفاده از سایت استعلام الکترونیکی کالای گمرکی

برای استعلام الکترونیکی کالای گمرکی خود باید مراحل زیر را طی کنید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • برای دریافت کد مجوز سامانه معاملات فرامرزی به قسمت مجوز دانلود الکترونیکی مراجعه کنید.
 • گشایش سند گمرکی در سامانه تجارت فرامرزی
 • پس از آن برای استعلام پروانه الکترونیکی گمرکی خود به آدرس irica.ir/eclبروید.
 • اکنون رمز دسترسی به پروانه و شماره‌سریال پروانه (همراه با کد گمرک) را وارد نمایید.
 • اطلاعات موردنیاز را دریافت نموده و پرینت بگیرید
 • برای ترخیص کالای موردنظر از گمرکات
 • این مدرک را همراه خود داشته باشید.

برای آشنایی با پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید.

نقش پروانه الکترونیکی در تسهیل فرایند امور گمرکی

با استقرار گمرک الکترونیک به دلیل الکترونیکی شدن فرایندهای روزمره گمرکات برای انجام امور گمرکی مربوط به مستندسازی الکترونیکی در امور گمرکی مربوط به صادرات، مربوط به صادرات با استفاده از ساختار مشترک به ایجاد ارتباط اینترنتی بین ادارات نظارتی، به امور گمرکی مربوط به صادرات بیشتری برخورد کرده است و صادرات کالا و خدمات تسهیل شده است.

چالش‌های بسیار زیادی پیشروی سازمان گمرک وجود داشت که باعث تغییر مداوم نظام مدیریتی گمرکات در سایر کشورهای جهان نیز می‌شود و مدیران سازمان گمرک جهان با چالش‌های بسیار زیادی روبرو هستند. این چالش‌ها باعث گرایش افراد نسبت به جهانی‌شدن، افزایش تغییر و تحولات تکنولوژی، کاهش عمر محصولات، تغییر ماهیت کالا، مشتری‌مداری، منطقه‌گرایی و عوامل دیگر شده است؛

برای خرید از علی بابا و تحویل در ایران با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

بنابراین مدیران گمرکات باید آمادگی اداره را در برابر تغییرات در محیط پویا و متغیر حفظ کنند و سازمان‌هایی برای ایجاد تغییر باید در درجه نخست به بهبود کارها توجه کنند.

نقش پروانه الکترونیکی در تسهیل فرایند امور گمرکی
نقش پروانه الکترونیکی در تسهیل فرایند امور گمرکی

پته گمرکی

پته گمرکی سندی برای ترخیص کالاهایی است که برای امور تجاری از کشور وارد یا خارج نشوند؛ یعنی کالاهایی که از نظر ارزش و تعداد در زمره کارهای تجاری قرار نگیرند. برای ترخیص نیاز به سندی به‌عنوان پتی گمرکی دارند. برخی از کالاهای مسافری که گمرک مشخص کرده بارنامه می‌شوند و سندی به‌عنوان پته گمرکی برای واردات و صادرات آنها صادر می‌شود.

این سندها در ابتدا به‌صورت دستی صادر می‌شدند؛ اما در سال‌های اخیر باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی و الکترونیکی شدن انجام امور تجاری پته‌های گمرکی نیز الکترونیکی شدن و استعلام آنها به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود. برای دریافت شماره پذیرش پته گمرکی از سایت تجارت فرامرزی اقدام کنید و پس از دریافت رمز پته گمرکی از سایت می‌توانید با شماره پیامک استعلام پته گمرکی کالای ایران که برای ترخیص آن اقدام کرده‌اید را پیگیری کنید.

کیف پول الکترونیکی گمرک

با هوشمند شدن مراحل گمرک و ترخیص کالا پرداخت هزینه گمرک نیز از جمله عوارض گمرکی و حقوق به‌صورت الکترونیکی و از طریق سایت کیف پول الکترونیکی گمرک پرداخت می‌شود. در این سامانه در راستای بررسی و شفافیت هرچه بیشتر مراحل ترخیص کالا اقدام شده است.

سخن پایانی

واردکننده برای درخواست کالا از گمرک مراحل مختلف را طی می‌کند. همان‌طور که گفته شد به مجموعه عملیاتی که واردکننده از مرحله ورود به گمرک و ترخیص کالای خود انجام می‌دهد تشریفات گمرکی گفته می‌شود که دریافت پروانه الکترونیکی گمرکی نیز یکی از این مراحل به‌حساب می‌آید. شما می‌توانید برای اطلاع بیشتر جهت اخذ اطلاعات بیشتر با مشاوران علی والا تماس بگیرید.

سؤالات متداول درباره پروانه الکترونیکی

 1. پروانه سبز گمرکی چیست؟

این پروانه که به برگ سبز نیز معروف است سندی است که پس از ارزیابی کالای وارد شده به گمرک درصورتی‌که مشکلی وجود نداشته باشد صادر می‌شود.

 1. سایت استعلام پروانه گمرکی الکترونیکی چیست؟

برای دریافت مجوز الکترونیکی گمرکی به آدرس epl.irica.ir/ecl مراجعه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با علی والا تماس بگیرید. تلفن چین ( حسین جاوید ): 008613883921774

149 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.