ریلیز در بازرگانی چیست؟

واردات کالا با علی والا، تلفن: 008613883921774 ( حسین جاوید )

در هر شغلی اصطلاحاتی وجود دارد که افراد برای انتقال معنی و مفهوم‌های زیاد به دیگر همکاران خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. این قاعده در رابطه با تجارت بین‌المللی، بازرگانی و صادرات و واردات کالا نیز صدق می‌کند. یکی از این اصطلاحات ریلیز کردن کالا است. گروه علی والا در راستای آشنایی تاجران تازه‌کار و کم‌تجربه با اصطلاحات رایج در حرفه‌ی تجارت بین‌المللی اقدام به تهیه این مقاله نموده و به ارائه توضیحاتی در راستای اصطلاح ریلیز در بازرگانی پرداخته است تا افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند با اطلاعات کامل در راستای اصطلاحات وارد دنیای تجارت شوند.

ریلیز در بازرگانی

فرایند ریلیز در بازرگانی به این معنا است که پس از انعقاد قرارداد خرید کالا بین دو طرف، فروشنده کالا با تحویل‌دادن اصل بارنامه به شرکت حمل‌ونقل درخواست ارائه می‌دهد و شرکت حمل‌ونقل نیز از طریق نماینده‌های خود در مقصد مالکیت کالا را از فروشنده دریافت کرده و در اختیار فرد خریدار قرار می‌دهد. در ادامه همراه ما شوید تا بیشتر درباره این فرآیند بدانید.

برای واردات از چین با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

فهرست مطالب ریلیز در بازرگانی چیست:

 • زمان انجام ریلیز در بازرگانی
 • تلکس ریلیز یعنی چه؟
 • تفاوت بارنامه و تلکس ریلیز
 • ریلیز در بازرگانی چه کاربردی دارد؟
 • جمع‌بندی
 • سوالات متداول

زمان انجام ریلیز در بازرگانی

یکی از مسائل مهمی که لازم است تاجران و سرمایه‌داران در شرکت‌های بازرگانی در راستای آشنایی بیشتر با فرایند ریلیز کردن کالا در رابطه با آن اطلاع یابند مربوط به زمانی‌هایی است که استفاده از فرایند ریلیز در معامله تجاری مورد نیاز خواهد بود. از جمله شرایطی که فروشنده در آن باید با استفاده از روش ریلیز کردن مالکیت کالا را به خریدار واگذار کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هنگامی که در روند تجارت بین‌المللی فاصله بین کشور فروشنده و کشور مقصد کوتاه باشد کالاهای خریداری شده از کشور مبدأ در مدت‌زمان کمتری به کشور مقصد می‌رسند. در چنین شرایطی فروشنده برای واگذاری مالکیت از جانب خود به خریدار کالاها از طریق ارسال ایمیل مدارک مورد نیاز را به شرکت حمل‌ونقل ارسال و درخواست ریلیز کردن کالاها را می‌دهد تا مالکیت کالاها به خریدار واگذار شود.
 • مورد بعدی که باعث می‌شود دو طرف قرارداد از فرایند ریلیز کردن برای واگذاری کالاهای خریداری شده از فروشنده به خریدار استفاده کند مربوط به روزهای تعطیل است. در ایام تعطیلات به دلیل عدم وجود زمان کافی برای آزادسازی مالکیت‌ها فروشنده با استفاده از فرایند ریلیز در بازرگانی مالکیت کالاها را به خریدار منتقل می‌کند. به عنوان مثال در ایران در روزهای پنجشنبه و جمعه و در کشورهای دیگر در روزهای شنبه و یکشنبه می‌توان از ریلیز کردن در تجارت استفاده کرد.
 • مورد دیگری که در آن دو طرف معامله با یکدیگر توافق می‌کنند که با استفاده از فرایند ریلیز کردن اقدام به واگذاری و آزادسازی کالاها نمایند، مربوط به زمانی است که خریدار قصد دارد پس از واردکردن کالای وارداتی به کشور مقصد هزینه کالاهای وارداتی را بپردازد. در این شرایط به دلیل زمان کم برای تسویه حساب پس از ورود کالاها به مقصد، فروشنده کالاها پس از دریافت هزینه کالاها از طریق ریلیز کردن اقدام به آزادسازی مالکیت کالاها می‌کند.

برای خرید از چین با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

زمان انجام ریلیز در بازرگانی
زمان انجام ریلیز در بازرگانی

تلکس ریلیز یعنی چه؟

تلکس ریلیز و ریلیز به یک معنا هستند. در تلکس ریلیز فروشنده در مبدأ اصل بارنامه را به شرکتی که مسئولیت حمل‌ونقل را برعهده دارد می‌دهد و می‌خواهد که بارنامه را در مقصد ریلیز نماید. در این زمان بدون نیاز به اصل بارنامه مالکیت کالاها از فروشنده در اختیار خریدار با سلب از فروشنده قرار می‌گیرد.

در این بین شرکتی که جابه‌جایی کالا را در مبدأ بر عهده گرفته به نماینده‌ای که در مقصد دارد اطلاع می‌دهد بارنامه در اختیار آنها قرار گرفته است و خریدار صاحب اصلی کالا محسوب می‌شود. به بیان ساده تلکس ریلیز پیامی است که نماینده حمل‌ونقل در محل بارگیری به نماینده حمل در مقصد در جهت آزادسازی مالکیت کالا و سپردن آن به خریدار ارسال می‌کند.

برای حمل خرده بار از چین با علی والا کلیک کنید.

تلکس در واقع ابزاری مانند پرینتر است و در عین حال قابلیت دریافت و ارسال پیام‌های متنی مانند تلگراف را خواهد داشت. به پیام‌هایی که با این ابزار ارسال می‌شود، تلکس می‌گویند. تلکس یکی از بهترین وسایل برای ارتباط‌گیری و رد و بدل کردن پیام در بین کشتی‌ها بر روی دریا است.

این دستگاه‌ها قدیمی و پیش‌زمینه‌ای در خصوص به وجود آمدن ایمیل‌ها بوده است. تلکس ریلیز نیز نوعی پیام برای آزادسازی کالا از مبدأ و فروشنده و بارگیری کالاها در مقصد به خریدار گفته می‌شود. لازم است بدانید امروزه چنین پیام‌هایی توسط ایمیل یا سیستم‌های آنلاین برای تمامی خطوط کشتی‌رانی کالاها ارسال می‌شود.

برای حمل کالا از چین به ایران کلیک کنید.

تفاوت بارنامه و تلکس ریلیز

بارنامه اوراق بهاداری است که توسط شرکت‌های حمل‌ونقل در باربری به ازای تحویل بار به خریدار صادر شده و در اصل یک قرارداد بین متصدی حمل‌ونقل و صاحب کالا در مقصد است. با وجود بارنامه هر نوع سخنی که برخلاف محتویات درون آن توسط طرفین معامله ارائه شود هیچ‌گونه اعتباری ندارد؛ زیرا تمام شرایط قبل از صدور بارنامه توسط هر دو طرف تأیید شده است.

برای ترخیص کالا از چین با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

اما تلکس ریلیز یک پیام است و تنها در صورتی ارسال می‌شود که خریدار پس از دریافت بارنامه از نماینده حمل‌ونقل در مبدأ، بارنامه را به او بازگردانده و درخواست کند که محموله در مقصد بدون دریافت اصل بارنامه به خریدار کالا تحویل داده شود. پس از آن، اصل بارنامه توسط خطوط کشتیرانی باطل می‌شود و با ارسال یک ایمیل به محل تخلیه بار، دستور آزادسازی مالکیت کالا و انتقال آن به خریدار داده می‌شود.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین شرکت بازرگانی علی والا کلیک کنید.

تفاوت بارنامه و تلکس ریلیز
تفاوت بارنامه و تلکس ریلیز

پس از آن، نماینده حمل‌ونقل می­تواند بدون ارائه اصل بارنامه به گیرنده، محموله را تحویل بدهد. پس فقط زمانی می‌توان از تلکس ریلیز برای معامله استفاده کرد که بارنامه به صورت غیر قابل تحویل دادن صادر شده باشد و به خریدار تحویل داده نشود.

ریلیز در بازرگانی چه کاربردی دارد؟

 • هنگامی که مقصد نزدیک باشد و می‌خواهید بار سریع به دست خریدار برسد. فروشنده بعد از گرفتن بارنامه قبل از ارسال بار به سمت مقصد مدارکی که موردنیاز است از جمله گواهی مبدأ، لیست‌های بسته‌بندی کالا، گواهی بهداشت، فاکتور خرید، مجوزهای مورد نیاز را تهیه و با پست هوایی یا از طریق ایمیل به خریدار ارسال می‌کند تا خریدار با ریلیز کردن، کالای خود را آزاد و دریافت کند.
 • همان‌طور که گفته شد در روزهای تعطیل می‌توان از ریلیز استفاده کرد. مثلا در ایران شامل پنجشنبه و جمعه که گمرک تعطیل است یا در کشورهای دیگر که شنبه و یکشنبه جز روزهای تعطیل هستند مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • هنگامی که فروشنده در کشور مبدأ فرصت کمی برای تسویه حساب با خریدار دارد.

برای اطلاع از هزینه حمل از چین کلیک کنید.

ریلیز در بازرگانی چه کاربردی دارد؟
ریلیز در بازرگانی چه کاربردی دارد؟

لازم است بدانید که در زمان فرستان تلکس ریلیز به مشتری، کپی برابر اصل شده بارنامه را نیز باید ارسال کنید. زمانی که بارنامه صادر شود و مشتری بخواهد تلکس ریلیز کالا را به انجام رساند باید هزینه‌ای اضافه بابت انجام دادن ریلیز پرداخت کند و بارنامه را به شرکت حمل‌ونقل برگردانده و باطل نمایند.

برای آشنایی با پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید.

جمع‌بندی

آشنایی با اصطلاحات رایج در هر کار به خصوص در امر بازرگانی به افراد کمک می‌کند تا امور مختلف مربوط به روند کاری خود را با سرعت بیشتر و بدون نیاز به توضیحات اضافه به انجام رسانند. مجموعه علی والا در این مقاله با معرفی اصطلاح ریلیز در بازرگانی و تلکس ریلیز قصد آشنا کردن افراد تازه‌کار و کم‌تجربه‌ای که وارد حرفه تجارت بین‌المللی و بازرگانی شده‌اند را دارد و تلاش کرده است تا به توضیح مطالب گوناگونی در راستای این دو اصطلاح و کاربرد آن‌ها بپردازد. درصورتی‌که نیاز به اطلاعاتی بیشتر از این مقاله درباره‌ی ریلیز در بازرگانی و تلکس ریلیز داشتید می‌توانید به کارشناسان با تجربه ما در گروه علی والا مراجعه کنید.

برای خرید از علی بابا و تحویل در ایران با علی والا در سریع‌ترین زمان و با بهترین هزینه کلیک کنید.

سوالات متداول درباره ریلیز در بازرگانی

 • چه زمانی میتوان از ریلیز در بازرگانی استفاده کرد؟

وقتی که فاصله خریدار و فروشنده کم باشد یا در روزهای تعطیل اداره گمرگ تعطیل باشد از فرآیند ریلز در بازرگانی استفاده می‌شود

 • تفاوت بارنامه و تلکس ریلیز در بازرگانی چیست؟

بارنامه نوعی سند معتبر است که توسط شرکت حمل و نقل صادر می‌شود، اما تلکس ریلیز در بازرگانی پیامی است که محموله بدون دریافت بارنامه در مقصد به خریدار تحویل داده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.